Day/Night
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30
0:00
0:30
TivoliVredenburgGrote Zaal TivoliVredenburgRonda TivoliVredenburgPandora TivoliVredenburgCloud Nine TivoliVredenburgHertz EKKO Janskerk Pieter Baan Centrum NAR COSMOS
TivoliVredenburgGrote Zaal

Rian Treanor + Leila Ziu (live)

19:10 - 19:40

Arooj Aftab

20:30 - 21:20
Phil Elverum

the Microphones

22:15 - 23:15
TivoliVredenburgRonda

Gabriels

18:00 - 19:00

L'Rain

19:40 - 20:30
Matana Roberts

Irreversible Entanglements

21:15 - 22:15

Suuns

23:00 - 00:00
TivoliVredenburgPandora

King Hannah

18:40 - 19:30
Knekelhuis presents

De Ambassade

20:15 - 21:05

Scotch Rolex feat. MC Yallah & Lord Spikeheart

22:00 - 23:00
TivoliVredenburgCloud Nine
Phil Elverum

Tenniscoats

19:30 - 20:20

Meril Wubslin

21:10 - 22:10

Space Afrika

23:00 - 23:45
TivoliVredenburgHertz
Phil Elverum

Lori Goldston

18:30 - 19:30

Shannon Lay

20:15 - 21:05

Masma Dream World

22:10 - 22:50
EKKO

Ronald Langestraat & Tim Koh

18:30 - 19:15

CV Vision

20:00 - 20:40

Don Melody Club

21:30 - 22:15

Nicolini

23:15 - 00:00
Janskerk

Arushi Jain

19:15 - 20:00
Hidden Musics

Mónika Lakatos

20:40 - 21:30
Matana Roberts

Oren Ambarchi

22:25 - 23:15
Pieter Baan Centrum
Uncloud presents

Uncloud Transliminal Exhibition

18:00 - 21:00
NAR
U?

The Body Electric (Koen Delaere)

18:00 - 00:00
COSMOS
COSMOS

COSMOS

18:00 - 00:00
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30
0:00
0:30
TivoliVredenburgGrote Zaal TivoliVredenburgRonda TivoliVredenburgPandora TivoliVredenburgCloud Nine TivoliVredenburgHertz StadsschouwburgMain Room StadsschouwburgBlauwe Zaal Jacobikerk Janskerk EKKO Theater KikkerMain BASIS De Helling LE:EN Pieter Baan Centrum NAR COSMOS
TivoliVredenburgGrote Zaal

Alexander Scriabin - 'Le Poème du Feu' performed by Radio Philharmonic Orchestra and Alexander Toradze

22:50 - 23:30
TivoliVredenburgRonda

Pink Oculus presents Before Wisdom

18:40 - 19:30

FLOHIO

20:20 - 21:00

Zwangere Guy

21:45 - 22:40

Pa Salieu

23:15 - 00:00
TivoliVredenburgPandora
Lucrecia Dalt

Curator: Lucrecia Dalt

17:45 - 18:35

KeiyaA

19:30 - 20:20

Vanishing Twin

21:00 - 21:50

Bendik Giske

22:40 - 23:30
TivoliVredenburgCloud Nine

Spirit Fest

18:15 - 19:05

Aquiles Navarro & Tcheser Holmes

19:45 - 20:35

Lyra Pramuk

21:40 - 22:30

YUNIS

23:10 - 00:00
TivoliVredenburgHertz

Jamael Dean & Sharada Shashidhar Quartet

19:00 - 20:00

Lubomyr Melnyk

20:50 - 21:40
Phil Elverum

Mariee Sioux

22:30 - 23:15
StadsschouwburgMain Room

Mario Batkovic

18:00 - 18:45
Uncloud presents

Ana Roxanne

19:45 - 20:45

James Holden & Wacław Zimpel

22:00 - 23:00
StadsschouwburgBlauwe Zaal

Derwish Osman

17:40 - 18:00
Lucrecia Dalt

Typhonian Highlife

19:00 - 19:40
Lucrecia Dalt

Camille Mandoki

21:00 - 21:40
Jacobikerk
Midori Takada

Midori Takada - [THUS TIME GOES BY]

15:00 - 15:40
Midori Takada

Midori Takada - [THUS TIME GOES BY]

15:50 - 16:30
Midori Takada

Midori Takada - [THUS TIME GOES BY]

16:40 - 17:20
Midori Takada

Midori Takada - [THUS TIME GOES BY]

17:30 - 18:10
Midori Takada

Midori Takada - [THUS TIME GOES BY]

18:20 - 19:00
Hidden Musics

Mazaher

21:00 - 22:00
Matana Roberts

Matana Roberts & Jessica Moss

23:00 - 00:00
Janskerk

Ichiko Aoba

18:20 - 19:10

Lael Neale

20:15 - 21:00
Lucrecia Dalt

Tarta Relena

22:00 - 23:00
EKKO
Lucrecia Dalt

Julián Mayorga

17:30 - 18:15
Lucrecia Dalt

Felix Kubin

19:15 - 20:05

Conjunto Papa Upa

21:00 - 22:00
Lucrecia Dalt

Chúpame El Dedo

22:40 - 23:30
Theater KikkerMain
Phil Elverum

Mari Kalkun

16:45 - 17:35
Lucrecia Dalt

Sea Urchin

18:30 - 19:15

Cucina Povera

20:15 - 21:00
BASIS

Kelman Duran B2B Lil C

16:00 - 18:00
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night

Marcelle/Another Nice Mess

18:00 - 20:00
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night

Menzi

20:00 - 21:00
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night

Turkana

21:00 - 22:00
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night

De Schuurman

22:00 - 23:00
Nyege Nyege Tapes present Hakuna Kulala Club Night

Authentically Plastic

23:00 - 00:00
De Helling

San Leo

17:15 - 18:00

OvO

18:40 - 19:30

Neptunian Maximalism

20:30 - 21:30

Plague Organ

22:30 - 23:15
LE:EN
Knekelhuis presents

Reymour

19:30 - 20:15
Knekelhuis presents

Patricia Kokett

22:00 - 22:50
Pieter Baan Centrum
Uncloud presents

Uncloud Transliminal Exhibition

15:00 - 21:00
NAR
U?

The Body Electric (Koen Delaere)

15:00 - 00:00
COSMOS
COSMOS

COSMOS

13:00 - 00:00
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30
0:00
0:30
TivoliVredenburgGrote Zaal TivoliVredenburgRonda TivoliVredenburgPandora TivoliVredenburgCloud Nine TivoliVredenburgHertz Janskerk Jacobikerk EKKO Theater KikkerMain De Helling LE:EN IndoordB's Pieter Baan Centrum NAR COSMOS
TivoliVredenburgGrote Zaal
Matana Roberts

Damon Locks' Black Monument Ensemble

14:15 - 15:15
Hidden Musics

Ghalia Benali in Hadret Ishq

16:15 - 17:15
TivoliVredenburgRonda
Uncloud presents

Galya Bisengalieva

13:45 - 14:20

Siti Muharam

15:20 - 16:10

Artist in residence: Alabaster dePlume

17:10 - 18:00
TivoliVredenburgPandora
Matana Roberts

Ice Balloons

13:30 - 14:15
Phil Elverum

Duma

15:15 - 16:00

Pink Siifu

16:45 - 17:30
TivoliVredenburgCloud Nine
Uncloud presents

Vladislav Delay AV live (visuals by AGF)

14:00 - 15:00
Hidden Musics

Etran de L'Aïr

15:50 - 16:40
Matana Roberts

AGF

17:15 - 18:00
TivoliVredenburgHertz

Sessa

14:30 - 15:15

Parrenin/Weinrich/Rollet

16:15 - 17:00
Janskerk

Gebroeders Dieleman van Eeckhout

15:45 - 16:45

Kiko Dinucci

17:30 - 18:30
Jacobikerk
Hidden Musics

Ored Recordings: Jrpjej & Zaur Nagoy

15:00 - 16:30

Slumberland feat. Sainkho Namtchylak

17:30 - 18:30
EKKO

Model Home

14:15 - 15:00

PAINT

15:45 - 16:30
Knekelhuis presents

Jean-Luc

17:15 - 18:00
Theater KikkerMain
Matana Roberts

Jessica Moss

14:00 - 14:50

Pan•American

15:45 - 16:45

Blak Saagan

17:45 - 18:30
De Helling
John Dwyer

Automatic

14:00 - 14:45
John Dwyer

Brigid Dawson & Sunwatchers

15:30 - 16:15

Tara Clerkin Trio

17:15 - 18:00
LE:EN
John Dwyer

Earth Girl Helen Brown

13:30 - 14:20
John Dwyer

Old Time Relijun

15:15 - 16:00
John Dwyer

Gustaf

17:15 - 18:00
IndoordB's

University Challenged

13:30 - 14:15

The Chisel

15:00 - 15:40
La Vida Es Un Mus presents

Kohti Tuhoa

16:30 - 17:00
La Vida Es Un Mus presents

Taqbir

17:45 - 18:00
Pieter Baan Centrum
Uncloud presents

Uncloud Transliminal Exhibition

14:00 - 21:00
NAR
U?

The Body Electric (Koen Delaere)

14:00 - 18:00
COSMOS
COSMOS

COSMOS

14:00 - 00:00
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30
0:00
0:30
EKKO Stadsklooster Theater KikkerMain Pieter Baan CentrumGymzaal TivoliVredenburgGrote Zaal TivoliVredenburgRonda TivoliVredenburgPandora TivoliVredenburgCloud Nine TivoliVredenburgHertz BAK Louis Hartlooper Complex Centraal Museum Kapitaal IndoordB's OutdoordB's NAR De Nijverheid IndoorDe Nijverheid OutdoorDe Nijverheid The Village Branderij Hof van Cartesius Hof van Cartesius2nd Room Stranded FM Theater Kikker2nd Room COSMOS Pieter Baan Centrum
EKKO
Lucrecia Dalt

Don The Tiger

14:15 - 15:00
Lucrecia Dalt

Víctor Herrero

15:45 - 16:30
Knekelhuis presents

Spill Gold

17:15 - 18:00
Stadsklooster

Artist in residence: Alabaster dePlume

15:00 - 15:45

Artist in residence: Alabaster dePlume

17:00 - 17:45

Artist in residence: Alabaster dePlume

19:00 - 19:45
Theater KikkerMain
Midori Takada

Ensemble Klang presents Thrift Hybrids

16:15 - 16:50

Ikram Bouloum

18:00 - 18:45
Pieter Baan CentrumGymzaal
Uncloud presents

Mark IJzerman & Sébastien Robert present As Above, So Below

15:00 - 15:45
Uncloud presents

Near Stoic

16:30 - 17:10
Uncloud presents

claire rousay

18:00 - 18:45
TivoliVredenburgGrote Zaal

Maarten Vos & Maotik present Erratic Weather

16:00 - 16:45

Eddie Chacon

17:45 - 18:45

Sons Of Kemet with Special Guests

19:45 - 21:00
TivoliVredenburgRonda
John Dwyer

Bent Arcana

15:00 - 16:00
John Dwyer

Faust IV Live!

17:05 - 18:15
John Dwyer

OSEES

19:15 - 21:00
TivoliVredenburgPandora

Alogte Oho & His Sounds of Joy

15:00 - 16:00
John Dwyer

DMBQ

16:45 - 17:35
La Vida Es Un Mus presents

Taqbir

18:45 - 19:00

Aksak Maboul

20:10 - 21:00
TivoliVredenburgCloud Nine

Tara Clerkin Trio

15:00 - 15:45

FlySiifu

16:30 - 17:15
Matana Roberts

Klein

18:45 - 19:30
TivoliVredenburgHertz
John Dwyer

John Surman & Alexander Hawkins

15:15 - 16:15

Angel Bat Dawid

17:15 - 18:15

Lucinda Chua

19:30 - 20:15
BAK

Black Audio Film Collective

13:00 - 14:30

Turntable Epistemologies

14:30 - 15:15

The Strangeness of Dub

15:15 - 16:00

Turntable Methodologies & Sound of Music

17:00 - 18:00
Louis Hartlooper Complex

Film: Cryptozoo

13:00 - 14:35

Film: Ryuichi Sakamoto: CODA

16:00 - 17:40
Centraal Museum

The Botanical Revolution / Jasper Hagenaar / Antonis Pittas / Modern Love

11:00 - 13:00

Ilsha

13:00 - 13:20

The Botanical Revolution / Jasper Hagenaar / Antonis Pittas / Modern Love

13:20 - 14:30

Ilsha

14:15 - 14:35

The Botanical Revolution / Jasper Hagenaar / Antonis Pittas / Modern Love

14:50 - 17:00
Kapitaal
U?

Le Guess Who? Official Hangout

12:00 - 18:00
IndoordB's
U?

Nagasaki Swim

15:00 - 15:45
U?

Girls In Synthesis

17:00 - 17:45
U?

Smudged

19:00 - 19:45
OutdoordB's
U?

Zeldzame

17:00 - 17:30
U?

Kleine Crack & Slagter

17:45 - 18:15
U?

Nelcon

18:30 - 19:00
NAR
U?

The Body Electric (Koen Delaere)

12:00 - 14:00
U?

Guido Nijs & Jos Smolders

14:00 - 14:30
U?

The Body Electric (Koen Delaere)

14:30 - 15:00
U?

Cengiz Arslanpay

15:00 - 15:30
U?

The Body Electric (Koen Delaere)

15:30 - 16:00
U?

Otto Kokke

16:00 - 16:20
U?

The Body Electric (Koen Delaere)

16:20 - 17:00
U?

Aurélie Poppins & RomanOwitch

17:00 - 17:20
U?

The Body Electric (Koen Delaere)

17:20 - 18:00
U?

Sun-Mi Hong

18:00 - 18:30
De Nijverheid
U?

Open Ateliers, Exhibitions & Live Painting

12:00 - 12:15
U?

Collectief Stadswevers

12:15 - 14:20
U?

Open Ateliers, Exhibitions & Live Painting

14:20 - 20:00
U?

Open Ateliers, Exhibitions & Live Painting

16:45 - 17:00
IndoorDe Nijverheid
U?

Greet & Meet

14:00 - 18:00
OutdoorDe Nijverheid
U?

De Witte Kunst

13:15 - 14:00
U?

Juan Juan

14:30 - 15:15
U?

Lola's Dice

16:00 - 16:45
U?

BUY OR BURN

17:00 - 20:00
The Village Branderij
U?

Kamiel Thomas

12:45 - 13:15
U?

Marathon

14:00 - 14:30
U?

Petersburg

15:15 - 16:00
U?

Aestrid

16:45 - 17:30
Hof van Cartesius
U?

Boomhut & Friends + Noordzee

12:00 - 18:00
Hof van Cartesius2nd Room
U?

Velvet-Rebel

12:00 - 12:40
U?

Interbellum

13:00 - 14:00
U?

Sound in Motion

14:30 - 15:00
U?

Wouter van Veldhoven

15:00 - 16:00
U?

I Think I Think

16:00 - 16:40
Stranded FM
U?

Stranded FM Festival Radio

12:00 - 18:00
Theater Kikker2nd Room
U?

The Ear

15:00 - 18:00
COSMOS
COSMOS

COSMOS

13:00 - 00:00
Pieter Baan Centrum
Uncloud presents

Uncloud Transliminal Exhibition

13:00 - 21:00
Please note: time schedules are subject to change.
Check out our venue map here.
This website uses cookies. More information here.
× Accept Cookies More information